Fotografija: Ugostitelji čekaju hoće li čuti bolje vijesti / Foto: Damjan Tadić/CROPIX
Ugostitelji čekaju hoće li čuti bolje vijesti / Foto: Damjan Tadić/CROPIX

Danas je važan sastanak, hoće li se krenuti u popuštanje mjera?

Koje bi mjere točno Vlada i Stožer u ponedjeljak trebali popustiti još uvijek se ne zna, ali je izgledno da će se krenuti u barem simbolično popuštanje kako bi se građanima poslao signal da počinje kraj ograničenja



Sjednica Znanstvenog savjeta vlade održat će se danas kada će znanstvenici koje je okupio premijer Andrej Plenković reći što misle o najavljenom popuštanju mjera što će utjecati i na odluke o popuštanju koje su najavljene za 15. veljače. 

Proteklih su dana i iz Vlade i iz Stožera najavljivali kako bi sljedećeg ponedjeljka moglo doći do popuštanja nekih mjera ako se zadrži ovako dobra epidemiološka situacija i brojke nastave padati.

Masovni tulumi

U Vladi i Stožeru su, između ostalog, svjesni da nezadovoljstvo građana sve više raste što je pokazao nedavni prosvjed ugostitelja u Zagrebu (a već se najavljuje i novi) kao i masovno studentsko tulumarenje na otvorenom koje zasad nije kažnjavano iako je bilo jasno da su studenti kršili mjere.

Građani su nezadovoljni odlukama Stožera koje su često dvojbene i nejasne, dvostrukim kriterijima koji se primjenjuju ako mjere krše političari kao i nejasnim objašnjenjima aktualnih restrikcija. 

Vlada je, doduše, u nezavidnom položaju. Naime, s jedne strane želi ući u početak turističke sezone sa što boljom epidemiološkom slikom kako bi se ipak zaradilo više novca i spasilo gospodarstvo. Prerano popuštanje mjera i razbuktavanje pandemije uoči turističke sezone zadalo bi težak udarac gospodarstvu. S druge strane, bliže se lokalni izbori i vladajući vjerojatno ne žele na birališta poslati bijesne i frustrirane građane koji bi ih na biralištima mogli kazniti zbog dvostrukih kriterija Stožera i djelomičnog lockdowna.

Koje bi mjere točno Vlada i Stožer u ponedjeljak trebali popustiti još uvijek se ne zna, ali je izgledno da će se krenuti u barem simbolično popuštanje kako bi se građanima poslao signal da počinje kraj najvećih ograničenja. 

Novi prosvjedi

Vlada se također posljednjih dana trudi objasniti kako su epidemiološke mjere u Hrvatskoj među najliberalnijima u Europi i to jest istina, ali nema od tog objašnjavanja baš puno koristi kada građani sve glasnije rogobore protiv ograničenja jer im je, jednostavno, već dosta ovakvog "poluživota".

Nove mjere najviše iščekuju poduzetnici, prije svega ugostitelji, koji najavljuju nove prosvjede ako im ne dopuste rad pod epidemiološkim mjerama. Vladi nude i drugu mogućnost koja sigurno neće biti prihvaćena - da im nadoknadi gubitak prihoda po uzoru na Njemačku.

I dok Vlada i Stožer sve pokušavaju tempirati kako bi se spasila turistička sezona, ugostitelji sve glasnije govore kako je možda neće ni dočekati ako im se ne dopusti rad. 

Vlada je na potezu. Traži se rješenje koje će zadovoljiti epidemiologe, ali i poslati pozitivnu poruku ugostiteljima i građanima.