Fotografija: U pakračku Opću bolnicu inače dolaze pacijenti iz tri županije pa ne čudi što je brojka zaraženih u toj bolnici velika /Foto: Compas.hr
Galerija
U pakračku Opću bolnicu inače dolaze pacijenti iz tri županije pa ne čudi što je brojka zaraženih u toj bolnici velika /Foto: Compas.hr

Covid odjel pakračke Opće bolnice pri kraju je svojih kapaciteta

Unazad nekoliko mjeseci od korone je u pakračkoj bolnici preminulo osam osoba s pakračkog i lipičkog područja, zaražen je i dio liječnika i ostalog medicinskog osoblja ali su se ipak uspjeli nekako organizirati



Pakračka bolnica na Covid odjelu trenutno ima 21 pacijenta što znači su pri vrhu kapaciteta postojećeg odjela za prihvat oboljelih od koronavirusa, zaražen je dio liječnika i medicinskog osoblja, a unazad nekoliko mjeseci osam osoba s pakračkog i lipičkog područja preminulo je u toj bolnici od koronavirusa.

Prema riječima ravnateljice pakračke bolnice, Marine Major, budući da je njihova bolnica mala i nije predviđena za zbrinjavanje osoba na respiratoru, pacijente kojima se stanje znatno pogorša, šalju u KBC Osijek.

Pakračka bolnica trenutno na raspolaganju ima jedan respirator za COVID pozitivne pacijente, dva su respiratora posuđena KBC-u Osijek, dok su ostali na raspolaganju drugim djelatnostima.

Otežan rad

- Dio liječnika i ostalog medicinskog osoblja je u samoizolaciji i situacija se s njima doslovno mijenja iz dana u dan. Oni koji razviju simptome Covida-19, odmah idu u samoizolaciju, no onda nam se vrate oni koji su se prije razboljeli i u međuvremenu ozdravili. Osoblja nam, naravno, nedostaje, kao uostalom i u drugim bolnicama trenutno na području Hrvatske. Imamo i nešto pozitivnih liječnika po našim odjelima tako da funkcioniramo u skladu sa svojim mogućnostima, rekla nam je ravnateljica bolnice Marina Major i dodala kako su se oni ipak uspjeli nekako organizirati.

Ravnateljica pakračke bolnice Marina Major/Foto: Pakrački list
Ravnateljica pakračke bolnice Marina Major/Foto: Pakrački list

S obzirom na to da im i inače nedostaje medicinskog osoblja, rad im dodatno otežava činjenica što su s postojećim kadrom morali pokriti i tri dodatna odjela (radilišta): trijažu, suspektni odjel i Covid odjel.

- Koliko god je nama koji organiziramo posao teško, mislim da je najteže našim liječnicima, medicinskim sestrama i tehničarima te ostalom osoblju, koji rade s najtežim pacijentima i daju sve od sebe kako bi im pomogli. Nikoga tko nam dođe u bolnicu po liječničku pomoć, nećemo odbiti, ali dijagnostika se zbog trenutne situacije ipak radi nešto sporijim tempom, priča nam ravnateljica pakračke bolnice Marina Major koja je ovom prilikom poručila kako svim njihovim pacijentima koji su oboljeli od Covida-19 želi da se što prije oporave.

Pacijenti iz tri županije

Epidemiolog Zavoda za javno zdravstvo Požeško-slavonske županije dr. Ante Vitalia u utorak je za lipički Compas.hr, rekao kako na području Pakraca i Lipika trenutno ima preko sto zaraženih osoba.

Prema pakračkoj bolnici, što je i jedna njezina specifičnost, gravitiraju pacijenti s područja tri županije pa je jasno da je taj broj i veći. Naravno, ima i slučajeva u kojima su neke osobe preminule, a bile su hospitalizirane, primjerice u Osijeku ili Zagrebu te se naknadno utvrdilo da su preminule od posljedica koronavirusa.

Testiranja se kod pakračkog Doma zdravlja, odnosno u COVID ambulanti obavljaju utorkom i četvrtkom, a otprije nekih desetak dana ondje je pribavljen i novi kontejner kako bi se testiranja mogla obavljati u izoliranim uvjetima.

Testovi se šalju u Požegu i Zagreb

Bitno je naglasiti kako i pakračka bolnica gotovo svakodnevno, a lipička specijalna bolnica prema potrebi za svoje pacijente i zaposlenike rade i brze testove i PCR testiranje čije briseve zatim šalju u Požegu ili u Zagreb na Kliniku za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“.

Dr. Vitalia je istaknuo da se nalazimo u situaciji kakvu nismo očekivali, ali toj se globalnoj pandemiji ipak nazire kraj i to dolaskom cjepiva koje bi najvjerojatnije trebalo stići koncem siječnja.

Županijski epidemiolog pozvao je građane na dodatno strpljenje, kao i na odgovornost.

- Ako primijetite simptome koronavirusa, poput temperature, kašlja, gubitka daha ili famoznog gubitka osjeta okusa i mirisa, čak i probavne tegobe, ostanite u svojim kućama, izolirajte se i kontaktirajte svojeg liječnika. Ne ostvarujte kontakte s drugim osobama i smatrajte se pozitivnima dok test ne pokaže suprotno, istaknuo je epidemiolog Vitalia za lipički Compas.hr.