Fotografija: Natjecanje je zahtijevalo izuzetnu tjelesnu spremnost/Foto: MORH
Natjecanje je zahtijevalo izuzetnu tjelesnu spremnost/Foto: MORH

Posramili i Amerikance: "Hrvatski vojnici na NATO natjecanju u Poljskoj osvojili prva mjesta"

Ni teški vremenski uvjeti, veoma niske temperature i snijeg, nisu pokolebali "naše dečke" da na najzahtjevnijem natjecanju pokažu što sve mogu i budu među najboljih 11 koji su uopće stigli do cilja

Mogu Sjedinjene Američke Države imati milijarde i milijarde dolara "težak" proračun za vojsku, najmodernije borbene zrakoplove, nuklearne podmornice i atomske bombe, nosače zrakoplova i razarače pa i svoje širom svijeta poznate i u akcijskim filmovima opjevane elitne "marince", no kada je fizička sprema u pitanju najbolji je - hrvatski vojnik.

Pokazalo se to na natjecanju na kojem je sudjelovalo 37 elitnih vojnika iz Hrvatske, Rumunjske, Poljske i SAD-a. I, evo rezultat, hrvatski vojnici na najtežem vojnom natjecanju NATO-a osvojili su prvo i drugo mjesto!

Natjecanje elitnih vojnika u Poljskoj/ Foto: MORH
Natjecanje elitnih vojnika u Poljskoj osvojio je Robert Lukinić/ Foto: MORH
Izuzetno zahtjevno natjecanje vojnika u Poljskoj/ Foto: MORH
Vojnici u Poljskoj/Foto: MORH

Treće mjesto Rumunjskoj

Pripadnici 12. hrvatskog kontingenta NATO aktivnosti Ojačane prednje prisutnosti (eFP – enhanced Forward Presence) u Republici Poljskoj natjecali su se u petak, 5. siječnja 2024. godine na vojnom poligonu Bemowo Piskie, u vojnom izazovu pod nazivom Znoj štedi krv – Winter Challenge.

Natjecanje je održano u organizaciji prvog dočasnika 12. HRVCON-a nadnarednika Hrvoja Hajdukovića te ostalih pripadnika hrvatskog kontingenta, javili su iz MORH-a

Na natjecanju je sudjelovalo 37 pripadnika Borbene grupe NATO aktivnosti ojačane Prednje prisutnosti (eFP – enhanced Forward Presence) u Republici Poljskoj. Naime, sudjelovala su četiri pripadnika hrvatskog kontingenta, dva pripadnika poljske vojske, pet pripadnika rumunjskog kontingenta te 26 pripadnika američkog kontingenta.

Titulu pobjednika i najspremnijeg pripadnika osvojio je pripadnik hrvatskog kontingenta pozornik Roberto Lukinić. Drugoplasirani je također pripadnik hrvatskog kontingenta desetnik Matija Puhek, dok je treće mjesto pripalo pripadniku rumunjskog kontingenta natporučniku Petrici Burdohusu.

Hrvatski vojnik Robert Lukinić osvojio je prvo, a Matija Puhek drugo mjesto/ Foto: MORH

Zahtjevna staza

Natjecatelji su, noseći opremu i naoružanje težine preko deset kilograma, na stazi dužine preko dvadeset kilometara morali uspješno savladati radne točke: orijentaciju, gađanje iz samokresa HS 9, prelazak mrežnog zida, prolazak kroz kontaminirano područje s preprekama, prelazak konopa dužine deset metara, provlačenje ispod kamiona i svladavanje zidne zapreke visine oko dva metra te bacanje ručne bombe.

Najspremniji je onaj pripadnik koji u najkraćem vremenskom roku prođe cijelu stazu i ispuni sve zadaće na radnim točkama.

Startna lista za glavno natjecanje određena je rezultatima kvalifikacijskog gađanja iz jurišne puške VHS-D2, također hrvatskog proizvoda, a naši su se dečki pokazali najboljima i unatoč vrlo teškim vremenskim uvjetima, iskazavši se na vrlo niskoj temperaturi i snijegu.

Vladale su niske temperature i snijeg/ Foto: MORH
Natjecanje nije završila ni trećina natjecatelja/Foto: MORH
Hrvatski vojnik Robert Lukinić osvojio je prvo mjesto/ Foto: MORH

- Osvojenim prvim i drugim mjestom još jednom se potvrđuje visoka razina fizičke spremnosti pripadnika 12. HRVCON-a, a posebice kada se uzme u obzir činjenica da je cijelu utrku ukupno po svim pravilima završilo samo 11 natjecatelja, od ukupno 37 natjecatelja koji su utrku započeli - istaknuli su u MORH-u.

Nije to prvi put da naši vojnici pokazuju zavidnu fizičku i borbenu spremnost u svijetu. Prošle smo godine pisali o Bjelovarčaninu Kristijanu Šejiću, članu i pomoćnom treneru bjelovarskog Taekwondo kluba Omega i pripadniku 11. kontingenta Hrvatske kopnene vojske u Poljskoj koji je u toj zemlji istrčao zahtjevni "Norveški marš" u dužini od trideset kilometara s jedanaest kilograma opreme na leđima, a osvojio je i brončanu medalju za plivanje slobodnim stilom. O tome više pročitajte OVDJE

Bjelovar se ima razloga ponositi i svojom sugrađankom, vojnikinjom Josipom Špehar, koja je također kao pripadnica HV-a u Poljskoj bila u misiji, a zadužena je bila za utovar raketa u višecijevne bacače. Njenu životnu priču te što je sve prolazila nakon što se odlučila priključiti vojsci detaljno smo opisali OVDJE.

Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku!