Fotografija: Foto: Liga protiv raka Daruvar
Galerija
Foto: Liga protiv raka Daruvar

Daruvarska Liga protiv raka sutra prodaje mimoze na trgu: "Pomozite bolesnim sugrađanima"

Cvijet mimoze je savršen simbol za senzibilizaciju javnosti o važnosti edukacije, prevencije i ranog otkrivanja raka vrata maternice. Daruvarska Liga nabavila je veliku količinu mimoza stoga čekaju da ih posjetite



Članovi Lige protiv raka Daruvar sutra će od 9 sati na štandu u gradu prodavati mimoze. Na taj će se uključiti u nacionalni Danom borbe protiv raka grlića vrata maternice. A ujedno i podsjetiti na Evropski tjedan preventive istog.

- Sav novac koji prikupimo namijenjen je prijevozu onkoloških bolesnika na liječenje. Lani je naša akcija bila izuzetno uspješna. Mimoze koje smo pripremili „planule su“, stoga smo ih prodavali dva vikenda zaredom, prisjetila se Milada Sofka, predsjednica daruvarske Lige protiv raka.

Foto: Liga protiv raka Daruvar
Foto: Liga protiv raka Daruvar

Kako je poručila, ove su godine nabavili veću količinu mimoza. Nadaju se da će ih sve uspjeti prodati.

Nespecifični simptomi

Cvijet mimoze je inače, savršen simbol za senzibilizaciju javnosti o važnosti edukacije, prevencije i ranog otkrivanja raka vrata maternice.

Rak vrata maternice zloćudna je bolest koja nastaje kada stanice vrata maternice promijene svoja svojstva i počnu nekontrolirano rasti. Uglavnom je potrebno više godina da se rak vrata maternice razvije.

Foto: Liga protiv raka Daruvar
Foto: Liga protiv raka Daruvar

- Simptomi raka vrata maternice nespecifični su i rijetko se pojavljuju (nepravilno krvarenje, krvarenje između dva menstrualna ciklusa, krvarenje nakon spolnog odnosa, neuobičajen iscjedak i bolovi u donjem dijelu trbuha), dok pred stadiji gotovo da uopće ne pokazuju nikakve simptome. Stoga, važno je redovito preventivno obavljati PAPA test, ističu iz daruvarske Lige i pozivaju svoje sugrađane da ih posjete sutra na trgu u središtu Daruvara.

Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!