Bjelovarčanin Domagoj sjajan na ultramaratonu u Španjolskoj: "Istrčao sam 70 km za 9 sati i 12 minuta!"
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
Devet sati i 12 minuta trebalo je Bjelovarčaninu Domagoju Galkowskom da otrči 70 kilometara dugu dionicu ultra maratona na Svjetskom skyrunning prvenstvu koje je prošlog vikenda održano u španjolskoj provinciji Soria. U spomenutoj kategoriji natjecalo se još pet hrvatskih skyrunning reprezentativaca – Marijan Butorac i Ante Pešić te u ženskoj kategoriji Darija Bostjančić, Zrinka Deur i Ivana Širić – no, Domagoj je ostvario najbolji hrvatski rezultat, osvojivši ukupno 30. mjesto.
Na prvenstvu su nastupili trkači iz 42 svjetske zemlje, a Domagoj se natjecao u najzahtjevnijoj od četiri skyrunning kategorije – ultrasky kategoriji koja je startala u mjestu Vinuesa i završavala u Covaledi. Utrka je bila duga 70 kilometara s 4500 metara uspona i nešto manje spusta, a staza izrazito zahtjevna zbog dužine, puno uspona i tehničkih izazova.
Vraćanje natjecanjima
Svojim rezultatom Domagoj je, kaže, i više nego zadovoljan s obzirom da se tek nedavno počeo ponovno natjecati na ovakvim događanjima.
- Ovim se sportom bavim već desetak godina, no posljednjih sedam godina nisam sudjelovao na natjecanjima. Tek nedavno sam opet krenuo na utrke, a za ovu sam se pripremao dva tjedna u Crnoj Gori, na Durmitoru, a potom kod nas na Velebitu, Dinari i Medvednici te na moru – priča nam ovaj mladi magistar kineziologije.
U treking i trail trčanje zaljubio se 2013. godine, nakon što je, potaknut primjerom jednog prijatelja, otrčao poznatu ultratrail utrku „100 milja Istre“.
- To mi se jako svidjelo pa sam nastavio trčati. Nedugo nakon toga na treking utrkama na Velebitu i na Sutjesci sprijateljio sam se sa Šimunom Cimermanom koji je organizator danas najveće trail lige u Hrvatskoj. On me je angažirao kao trenera u prvoj Trail i treking školi trčanja u Hrvatskoj i tako se sve nastavilo. Kasnije sam s Kristijanom Šivakom i Vedranom Sabljićem osnovao Zagrebačku Treking Školu koja i danas radi s rekreativcima i pomaže ljudima u poboljšanju zdravlja i kvaliteti života kroz tjelesnu aktivnost i socijalizaciju – priča nam Domagoj.
Pretrčao stotine kilometara
U posljednjih deset godina i sam je puno napredovao na trkačkom planu te je uspješno završio mnogobrojne trail i treking utrke, ali i neke druge izazove. Otrčao je tako 110 kilometara dugu utrku u Istri, 105 kilometara na Jahorini te utrku „24h Sljemena“ u sklopu koje se u 24 sata uspio uspio 13 puta popeti na Sljeme.
Dodaje kako je u posljednjih desetak trail trčanje pomalo istisnulo treking.
- Za razliku od traila, na kojem su sve staze označene, treking podrazumijeva orijentacijsko trčanje, iščitavanje karata i slično – tumači naš sugovornik.
Pa iako su u trailu neke stvari pojednostavljene, i dalje je riječ o iznimno napornim utrkama, koja iziskuju jako dobru pripremu te veliku izdržljivost. Skyrunning utrke, na kakvoj je Domagoj prošli tjedan nastupio u Španjolskoj, još su viša i zahtjevnija razina.
- Skyrunning je disciplina planinskog trčanja do ili preko 2 tisuće metara nadmorske visine, gdje nagib terena ne prelazi 30 posto, a težina penjanja ne prelazi II° stupanj. Kako je rekao alpinist Marino Giacometti, pionir skyrunninga, „to je trčanje na mjestima gdje planine ljube nebo“. Za razliku od trail trčanja, skyrunning se trči po planinskim stazama velikih nagiba s dugim usponima i spustovima koji su izrazito tehnički zahtjevni. Takav tip staza zahtjeva jako dobru fizičku i tehničku pripremljenost s aspekta kondicijskih sposobnosti, ali i mentalnu snagu, poznavanje funkcioniranja svog tijela te sposobnost brze prilagodbe promjenama zahtjevnosti staze i potreba organizma zbog dužine staze i ostalih već navedenih značajki „nebeskog trčanja“ – pojašnjava Domagoj.
Ljubav prema sportu
Tijekom utrke potrebno je voditi računa o čitavom nizu detalja, dodaje. Posebno na dugim dionicama, poput one koju je on prošli tjedan otrčao u Soriji, važno je unositi u organizam dovoljno vode, ali i hrane kako bi se izbjegla slabost, hipoglikemija i slični problemi. Stoga su stanice za okrjepu uobičajena pojava uz staze na kojima se održavaju ovakve utrke.
No, više od ičega važna je dobra tjelesna kondicija koju je nemoguće postići bez redovnih treninga. A upravo tu je Domagoj „svoj na svome“. Redovito trči, pliva, skija, a obožava i voziti bicikl. U sport je, otkriva nam, zaljubljen otkako zna za sebe, a prve ozbiljnije korake na tom planu napravio je kao klinac u rodnom Bjelovaru.
- Moja sportska priča započela je u Atletskom klubu Bjelovar, gdje mi je trener bio legendarni Zvonko Iveković. Kao mlađi junior bio sam svojedobno prvak Hrvatske u osmoboju te kao junior i mlađi senior prvak Hrvatske u kategoriji 400 metara s preponama, a bio sam i član juniorske reprezentacije Hrvatske – otkriva Domagoj.
S obzirom na sjajne rezultate i ljubav prema sportu bilo je, kaže, nekako prirodno da upiše Kineziološki fakultet, na kojem je i diplomirao. Ondje se zaljubio u skijanje pa i danas na tom predmetu na fakultetu radi kao vanjski suradnik i predavač. Kao kineziolog radi i u zagrebačkom Centru za odgoj i obrazovanje „Vinko Bek“.
- Ondje radim s djecom s oštećenjem sluha, što je vrlo zanimljivo i lijepo iskustvo. Za njih organiziram različite sportske aktivnosti, a i educiram nastavnike – kaže naš sugovornik.
Iako danas živi i radi u Zagrebu, u rodni Bjelovar se uvijek rado vraća.
Planovi za budućnost
- Možda ne toliko često koliko bih želio, no volim doći u Bjelovar. Redovito „pobjegnem“ roditeljima na nedjeljni ručak. Volim to, uz moj rodni grad me vežu mnoge uspomene – kaže Domagoj.
Zbog posla i drugih aktivnosti kojima se bavi puno putuje, no uvijek vremena pronađe za rad na sebi.
- I dalje planiram nastaviti trčati i razvijati se u tom smjeru. Mislim da imam još dosta prostora za napredak, a i tjelesna aktivnost je vrlo bitan segment mog života koji je nezamjenjiv i mogao bih reći da živim za to – zaključuje naš sugovornik.
Spomenimo i kako su se hrvatski skyrunning reprezentativci na Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj, osim u UltraSkyju, natjecali u još dvije kategorije. U kategoriji Sky koja je bila duga 37 kilometara s 2600 metara uspona i silaska nastupili su Martina Pattiera, Maja Urban, Josip Meštrić, Benyamin Vuk i Lukša Lukšić, dok su u kategoriji Vertical koja je bila duga 4,8 kilometara s 1050 metara uspona nastupile Katarina Zaraj, Marta Močinić, Josip Mladiček i Luka Nedeljković. Hrvatska je u ukupnom poretku zauzela odlično 22. mjesto.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!