

Foto: Slavica Trgovac Martan







Čuvarica tradicije Gordana Matunci ima novu knjigu: ''Novi Bilogorski običajnik nastajao je godinama''
Posebnu zahvalnost autorica je uputila djeci i unucima svojih kazivača i kazivačica, kojih, nažalost, više nema na ovome svijetu, ali čija su imena i priče sačuvani u knjizi
U utorak je pod kupolom bjelovarske Gimnazije održano svečano predstavljanje knjige Uskrsnica – Bilogorski običajnik, autorice Gordane Marte Matunci, koja je okupljene povela na živopisno putovanje kroz običaje i duh korizmenog i uskrsnog vremena na Bilogori. Uz osmijeh, toplu riječ i poetsku energiju, ova vjerna čuvarica bilogorskih običaja publici je podarila pravi blagdanski doživljaj i duh netom minulog Uskrsa.
- Dobro nam došli! Vesela i radosna srca pozdravljam sve – neka nam Bog da vuzmenoga doručka, povišnoga ručka i fašinske nedelje! – tim je riječima Matunci započela predstavljanje, evocirajući narodni duh i mudrost koji prožimaju cijelu njezinu knjigu.
Posebni zakoni i običaji
Matunci je prije nekoliko godina objavila knjigu o božićnim bilogorskim običajima, a sada je na red stigao prikaz običaja vezanih uz drugi veliki kršćanski blagdan. Knjiga Uskrsnica – Bilogorski običajnik obuhvaća razdoblje od blagdana Sveta tri kralja, kada ''djeca prvi put počnu maskirati i stid nestaje'', pa sve do Uskrsa, uključujući i korizmeno vrijeme koje je, kako autorica ističe, ispunjeno posebnim pravilima i običajima koji su se s koljena na koljeno prenosili u bilogorskim selima.
- Postoje posebni zakoni i običaji za korizmene nedjelje, a kroz mjesec veljaču i početak travnja nižu se sveti dani, dani šutnje, posta i pripreme. Sve to sam pokušala obuhvatiti i zabilježiti u ovoj knjizi - rekla je Matunci.
Posebnu zahvalnost autorica je uputila djeci i unucima svojih kazivača i kazivačica, kojih, nažalost, više nema na ovome svijetu, ali čija su imena i priče sačuvani u knjizi.
- Oni su ovdje večeras, kroz svoje riječi, kroz svoje nasljednike – kazala je autorica koja nije krila oduševljenje što se predstavljanje održava upravo u gimnazijskoj kupoli.
Najblagoslovljenija planina
-Visoka je ova kupola, ali ja bih mogla skočit još više, gore – kazala je emotivno Matunci.
Autorica je Bilogoru, svoju vječnu inspiraciju, opisala kao ''najmanju, ali najdužu, najljepšu, najblagoslovljeniju planinu'' – bez potresa i poplava, ali s ''potresima koji dolaze iz dubine srca i duše''. Ta duhovna, gotovo mitska dimenzija Bilogore prožima svaku stranicu njezine knjige.
Na knjizi je autorica marljivo radila godinama.
-Završila sam ju kalendarski kroz 2020. godinu, ali tek tada je počelo pravo ''tesanje'', ''hoblanje'', ''djeljanje''. Svako malo još bih nešto dodala. Na ono što su mame i tate, bake i djedovi zaboravili spomenuti, podsjetili bi me kćeri i unuci – kaže naša sugovornica.
Novi projekt
Uskrsnica – Bilogorski običajnik objavljena je u izdanju Ogranka Matice hrvatske u Bjelovaru, a izdavanje su pripomogle i općine Bjelovarsko-bilogorske županije smještene upravo na Bilogori – od ''matične'' Gordanine Općine Veliko Trojstvo i tamošnje Župe Presvetog Trojstva, preko općina Šandrovac, Velika Pisanica, Veliki Grđevac, Severin, Novara Rača, pa sve do općina Kapela, Rovišće i Zrinski Topolovac. Knjigu je uredila prof. Alica Bačeković, a recenzirao je dr. sc. Tvrtko Zebec.
Iako su joj već 82 godine, Gordana Marta Matunci, nimalo ne miruje i već kuje planove za nove projekte. Kako je otkrila na promociji, želja joj je napisati knjigu o bilogorskim krijesovima.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!



