Katolici danas slave Bogojavljenje ili Sveta Tri Kralja: Znate li o kakvom je blagdanu riječ?
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
Dok vjernici koji blagdan slave po Julijanskom kalendaru danas obilježavaju Badnji dan i večer te čekaju Božić, katolici diljem svijeta slave blagdan Sveta Tri Kralja. Riječ je o jednom od značajnijih kršćanskih blagdana, koji je duboko ukorijenjen i u hrvatskoj tradiciji i kulturi. Iako će iz većine crkava božićna drvca biti uklonjena tek početkom veljače, na blagdan Svijećnice, u mnogim katoličkim domovima upravo Bogojavljenje, kako se još naziva blagdan Sveta Tri Kralja, označava završetak božićnog vremena te skidanje božićnih ukrasa i jaslica.
Simbolika darova
Ovaj blagdan slavi dolazak trojice mudraca – Gašpara, Melkiora i Baltazara – koji su slijedili zvijezdu repaticu do Betlehema kako bi se poklonili novorođenom Isusu. Donijeli su mu darove: zlato, tamjan i smirnu, koji simboliziraju Isusovo kraljevsko dostojanstvo, božansku narav i ljudsku smrt. U crkvenom kalendaru ovaj je blagdan prilika za razmišljanje o svevremenost Isusova poslanja i priznavanje njegove božanske naravi.
U Hrvatskoj se blagdan Sveta Tri Kralja slavi s posebnim poštovanjem, a mnogi običaji imaju korijene u narodnim vjerovanjima i tradicijama. Jedan od najpoznatijih običaja jest blagoslov kuća koji danas počinje i prije samog blagdana. Svećenik ili domaćin obitelji uz molitvu i škropljenje blagoslovljenom vodom nekad je obilježavao vrata kredom, ispisujući početna slova imena kraljeva odnosno mudraca koji su posjetili Isusa – G+M+B. Prema drugom vjerovanju, ova tri slova odnose se i na latinsku frazu Christus Mansionem Benedicat, što u prijevodu znači "Krist neka blagoslovi ovu kuću". Umjesto krede, svećenici danas domaćinima ostavljaju sličice Ovaj s istim slovima, no bez obzira na suvremeniji pristuo, ovaj običaj i dalje simbolizira zaštitu doma i obitelji u nadolazećoj godini.
Kraljevi čestitari
U nekim krajevima Hrvatske, uključujući i Bilogoru, Moslavinu i Slavoniju, na ovaj su se dan nekad organizirale procesije koje uprizoruju dolazak trojice kraljeva. Djeca, često obučena u tradicionalne ili kraljevske nošnje, predvođena zvijezdom repaticom načinjenom od papira. išla bi od kuće do kuće pjevajući božićne pjesme i skupljajući darove, najčešće jaja, kolače, a u novije vrijeme i novac.
Upravo zbog toga može se reći kako je Bogojavljenje više od vjerskog blagdana; ono je i podsjetnik na važnost zajedništva i solidarnosti. Tradicija blagoslova kuće ili pjesme koje su pjevali mladi ''kraljevi'' u prošlim vremenima simboliziraju želju za mirom i blagostanjem u nadolazećoj godini.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!