Broj prometnih nesreća na romobilima u strašnom je porastu/Foto: Željko Hajdinjak/CROPIX (ilustracija)

Broj prometnih nesreća na romobilima u strašnom je porastu/Foto: Željko Hajdinjak/CROPIX (ilustracija)

BOLJE SPRIJEČITI, NEGO LIJEČITI

Bjelovar ide u akciju: "Sve više djece stradava na romobilima, moramo nešto poduzeti"

Iz Grada Bjelovara poručuju da je nužno djelovati preventivno, posebno uoči početka nove školske godine, kada se broj djece na ulicama višestruko povećava

Sve veći broj nesreća u kojima stradavaju djeca vozeći električne romobile zabrinjava i bjelovarske gradske vlasti. Iako regulacija korištenja romobila ne spada u nadležnost gradova, iz Grada Bjelovara poručuju kako neće stajati po strani.

Zamjenik bjelovarskog gradonačelnika Igor Brajdić najavio je da će početkom nove školske godine u suradnji s Policijskom upravom bjelovarsko-bilogorskom te jednom ovlaštenom tvrtkom organizirati preventivnu edukaciju za djecu i roditelje na posebno pripremljenom poligonu.

- Sve više smo svjedoci nesreća na romobilima. U domeni gradova nije reguliranje zakona, ali ne možemo samo gledati i ništa ne činiti. Početkom školske godine organizirat ćemo edukaciju na poligonu kako bi djecu i roditelje naučili sigurnom ponašanju u prometu. Kontaktirat ću i Centar za socijalnu skrb jer su i oni uključeni kada se nešto dogodi maloljetnom djetetu, a nažalost takvih slučajeva je sve više. Bolje spriječiti nego liječiti – poručio je Brajdić.

Foto: Igor Brajdić

Bjelovarski dogradonačelnik Igor Brajdić/Foto: Privatni album

Njegove riječi nisu bez temelja. U posljednjih nekoliko mjeseci na području Bjelovara i okolice zabilježeno je više teških prometnih nesreća u kojima su stradala djeca na električnim romobilima.

Strašni primjeri

Jedna od najozbiljnijih dogodila se sredinom srpnja kod mjesta Orovac kada je 13-godišnji dječak, upravljajući romobilom s više od dva promila alkohola u krvi, udario u betonski most. Pretrpio je višestruke prijelome glave i lubanje te je s teškim ozljedama prevezen u Kliniku za dječje bolesti u Klaićevoj ulici u Zagrebu.

Samo nekoliko dana kasnije, 14-godišnjak iz Bjelovara pao je s električnog romobila na području Borika. Dječak je tom prilikom zadobio potres mozga i prijelom ruke, a prema policijskom izvješću, ni on nije nosio zaštitnu kacigu.

Sličnih slučajeva bilo je i ranije. Početkom svibnja troje djece ozlijeđeno je u dva odvojena pada s električnog romobila, od kojih je jedno dijete zadobilo teške tjelesne ozljede. Sva su djeca bila bez zaštitne opreme, a prometne nesreće dogodile su se na javnim prometnicama.

Zabrinjavajući podaci objavljeni su i na nacionalnoj razini. Samo u prošloj godini zabilježen je porast od 300 posto u broju djece ozlijeđene prilikom vožnje električnih romobila.

Dugotrajne posljedice

Mnogi od njih završavaju u hitnim bolničkim prijemima zbog prijeloma, potresa mozga, ozljeda glave i lica, a neki, nažalost, i s trajnim posljedicama.

Foto: Srđan Vrančić/CROPIX

Foto: Srđan Vrančić/CROPIX

- U posljednjih godinu dana vidjeli smo djecu s ozbiljnim neurokirurškim ozljedama, uključujući slučajeve u kojima se kost pri padu zabila u moždano tkivo. Svaka ozljeda koja poremeti razvoj dječjeg mozga može imati dugotrajne posljedice – od oštećenja sluha i vida do problema s pažnjom, učenjem i ponašanjem – upozorio je neurokirurg Miroslav Gjurašin.

Zato iz Grada Bjelovara poručuju da je nužno djelovati preventivno, posebno uoči početka nove školske godine, kada se broj djece na ulicama višestruko povećava. Edukacija, ali i odgovornost roditelja, ključni su za sigurnost najmlađih sudionika u prometu, pogotovo kad je riječ o električnim romobilima koji su sve dostupniji, ali istodobno i vrlo opasni ako se njima nepravilno upravlja.

Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!