

Foto: Zdravko Zuber





2. Sarmijada u Garešnici: ''Natjecatelje ocjenjuju masterchefovi, dijeli se sarma od divljači''
Natjecatelji će na početku natjecanja dobiti osnovne namirnice za kuhanje tradicionalnog jela – kilogram i pol miješanog mljevenog mesa, stotinu grama riže i glavicu kiselog kupusa
Garešnica i ovu jesen dočekuje uz mirise sarme. U subotu, 20. rujna 2025., organizaciji Odreda izviđača Garešnica i uz potporu Grada Garešnice i Turističke zajednice Sjeverna Moslavina, na prostoru jezera Skresovi održat će se 2. Garešnička Sarmijada, Manifestacija, koja je premijerno održana prošle godine i odmah pobrala odlične reakcije, ponovno okuplja ekipe iz Garešnice, ali i šire, iz Ivanić-Grada, Novske i drugih mjesta.
Dobrodošla i djeca
Kako ističe predsjednica odreda Ivana Oršić Blažević, već je prijavljeno 15 ekipa, a prijave su službeno završile 15. rujna.
- Ipak, uvijek ostavimo prostora za one koji se naknadno žele priključiti, jer nam je najvažnije druženje i dobro raspoloženje - naglasila je. Posebno ih, dodaje, veseli kada se uključe roditelji s djecom jer odred prije svega djeluje s naglaskom na najmlađe.
Natjecatelji će na početku natjecanja dobiti osnovne namirnice za kuhanje tradicionalnog jela – kilogram i pol miješanog mljevenog mesa, stotinu grama riže i glavicu kiselog kupusa, kao i prigodne majice sa znakom Sarmijade. Kuhanje traje od 11 do 15 sati, nakon čega slijedi ocjenjivanje i proglašenje pobjednika. Tročlani žiri činit će kandidati iz pete i šeste sezone popularnog MasterChefa, što će dodatno podići kulinarski doživljaj.
Poseban dio programa bit će podjela sarme od divljači u 15 sati, uz dobrovoljni prilog posjetitelja. Prikupljena sredstva namijenjena su obnovi izviđačkog kampa u Dišniku.
- Prošle godine imali smo sjajan odaziv, a vjerujemo da će i ove godine ljudi uživati. Sarmu od divljači pripremamo mi izviđači, a svi koji žele su dobrodošli probati - poručila je Oršić Blažević.
Tradicionalna jela
Organizatori naglašavaju kako Garešnica ovakvim manifestacijama sve više postaje prepoznatljiva po očuvanju i promociji starinskih jela. Osim natjecanja u spravljanju sarme, Gareščani imaju i natjecanje u kuhanju još jednom popularnog starinskog jela, fileka, a u budućnosti bi sličnih manifestacija trebalo biti još.
- U fazi smo obnavljanja i uređenja našeg izviđačkog kampa u Dišniku, a kad to bude gotovo, voljeli bismo ondje, među ostalim, organizirati natjecanja u pripremi drugih tradicionalnih specijaliteta – otkriva naša sugovornica.
Uz potporu Grada Garešnice i Turističke zajednice Sjeverna Moslavina, Sarmijada je odlična prilika za druženje, kulinarsko nadmetanje i uživanje u jednoj od najomiljenijih delicija domaće kuhinje.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!



