

Foto: Antonija Putić











PRIČA O VALJCU Putić i Antolčić spojili fotografiju i slikarstvo u tragovima zaboravljenog zanata
''Ova izložba je za mene više od projekta. To je oproštaj, dokumentiranje nečeg što nestaje pred našim očima'', kaže o izložbi Antonija Putić
U malim selima moslavačkog kraja, u tišini napuštenih kuća, još uvijek se mogu pronaći zidovi koji pričaju priče – šareni, izblijedjeli, napukli, ali i dalje živi u svojoj ornamentici. Upravo ti zidovi i njihovi uzorci glavna su inspiracija izložbe Valjc, zajedničkog projekta umjetnika Antonije Putić i Matka Antolčića. Izložba se otvara 4. srpnja 2025. u 19 sati u Ateljeu Antolčić u Čazmi.
Riječ je o interdisciplinarnoj suradnji nastaloj iz terenskog istraživanja i dubokog interesa za tradicijske tehnike uređenja interijera – konkretno, za valjcanje zidova pomoću gumenih valjaka i kartonskih šablona, zanata koji je danas gotovo nestao. Zanimljivo je da je suradnja između Putić i Antolčića započela spontano, zahvaljujući društvenim mrežama. Naime, Antonija Putić već godinama vodi popularnu Facebook stranicu Boje Bilogore, gdje kroz fotografije i tekstove bilježi detalje krajolika, običaja, starih kuća i svakodnevnog života u regiji.
Spontana suradnja
– Na Antonijinoj stranici primijetio sam fotografije zidova iz starih seoskih kuća – to nije bila samo dokumentacija, već fotografski rad s jasnim osjećajem za teksturu, boju i kompoziciju. Odmah sam vidio potencijal za likovnu nadogradnju i zajednički projekt - kaže Matko Antolčić, istaknuti slikar-grafičar s brojnim samostalnim izložbama iza sebe.
Ubrzo je započela njihova suradnja – terenski obilasci sela, fotografiranje interijera, razgovori s mještanima, proučavanje slojeva boje i uzoraka. Osobito ih je inspirirao kontakt s obitelji Nikole Novakovića, poznatog lokalnog majstora valjcanja, čiji su originalni valjci i danas sačuvani, a isti se uzorci mogu prepoznati u nekoliko kuća na tom području. Valjke će predstaviti i na samoj izložbi jer vjeruju da mnogi ne znaju kako oni zapravo izgledaju.
Za Antoniju Putić ovaj projekt ima i snažnu osobnu dimenziju. Dio istraživanja odvijao se u Lamincu, njezinu rodnom selu u Općini Štefanje, gdje se nalazi kuća njezine obitelji.
– Ova izložba je za mene više od projekta. To je oproštaj, dokumentiranje nečeg što nestaje pred našim očima. Svaka šara na zidu, svaki sloj boje priča o mojoj obitelji koja je tu živjela. Vjerujem da imamo odgovornost sačuvati ono što polako nestaje, ne zato da bismo živjeli u prošlosti, nego da bismo razumjeli tko smo i odakle dolazimo. Ako to ne zabilježimo sada, možda više nikad nećemo imati priliku, rekla je Putić.
Novi izazov
Izložba Valjc donosi spoj dokumentarne fotografije i slikarstva. Dok Putić precizno i s poštovanjem bilježi postojeće stanje zidova i njihovih valjkastih ukrasa, Antolčić te motive reinterpretira likovno, kroz slojevito slikarstvo inspirirano enformelom – pravcem koji istražuje teksturu i tragove boje kao vizualne poruke.
– Ovo je za mene bio izazov, ali i prirodan nastavak mog dosadašnjeg rada. Fascinirala me slučajnost slojeva, kako se kroz godine zidovi mijenjaju, ali ostavljaju vizualne tragove. Ti zidovi postaju slike, čak i bez nas umjetnika – naš je zadatak samo ih prepoznati i spasiti, ističe Antolčić.
U sklopu priprema za izložbu istraživali su sela u općini Štefanje, a fotografije koje su dio izložbe nastale su upravo u selima Blatnica, Laminac, Staro Štefanje i Narta.
U današnje vrijeme rijetkost je provoditi istraživački rad na terenu – šetati selima s fotoaparatom, bilježnicom i okom za detalje, tragajući za vizualnim naslagama prošlosti. Upravo takav pristup njeguje Antonija, koja s mnogo strasti i predanosti dokumentira nestajuće prizore, što je publika već prepoznala kroz njezin rad na Facebook stranici Boje Bilogore, ali i istoimenoj izložbi koju je imala u Zagrebu.
Terenski rad
Terenskim radom nastale su fotografije koje čine okosnicu ovog projekta. Svaki kadar svjedoči o vremenu koje prolazi, ali i o ljepoti koja uporno ostaje na starim zidovima, u ornamentima valjaka, u bojama koje još uvijek pričaju. Valjc je tako više od izložbe. To je susret likovnosti i tradicije, prošlosti i sadašnjosti, osobnog i zajedničkog. Kroz ovaj projekt umjetnici pozivaju publiku da se prisjeti domaćinske estetike koja je godinama bila dio seoskog identiteta, a danas polako nestaje iz vidokruga.
Izložba ostaje otvorena do kraja rujna i poziva sve da zakorače u svijet uzoraka, sjećanja i tihih priča ispričanih bojom i šutnjom.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!



