Ne propustite premijeru filma MOMO: "Bio je nebrušeni dragulj, Twitteraš prije Twittera"
kolumnist
komunalije
Vezane vijesti
Nezaposleni pisac, nebrušeni dragulj, Twitteraš prije Twittera, samo su dio opisa mladića koji je obilježio bjelovarsku neformalnu kulturnu scenu i ostavio dubok trag cijelom naraštaju Bjelovarčana.
Naravno, riječ je o Momčilu Vukašinoviću - Momi. Iako njegovi prijatelji ističu da je bio pacifist, sudbina je htjela da Momo pogine u obrani Komletinaca u prosincu 1991. godine. Autori nabrojanih uvodnih epiteta pravo su njegovi prijatelji i suborci, koji 30 godina poslije u intimnoj i potresnoj priči autorice Marijane Kranjec govore o životu, miru i zajedništvu za koje je Momo živio.
Bjelovarska premijera
Priča o Momi zapravo je nastala u sklopu Multinacionalnog magazina Prizma, koju su prepoznali u Odjelu Dokumentarni sadržaji HTV-a, iz čega se rodio i dokumentarni film koji je, prema riječima same autorice, s jedne strane posveta prijatelju, a s druge posveta mladosti koju je rat nažalost nepovratno obilježio.
Upravo taj dokumentarac svoju premijeru doživjet će idućeg petka u bjelovarskom Kulturnom i multimedijskom centru. Iako kao novinarka na HRT-u radi dugi niz godina, Kranjec ne skriva da nikada u životu nije napravila prilog koji je izazvao takve reakcije.
- Priča je naravno tužna, ali zbilja bi bilo divno da postoji više ljudi poput Mome, jer bi tada svijet definitivno bio puno bolje mjesto. U trenutcima kad je film nastajao svi su nas blagonaklono prihvatili i nitko nas nije odgovarao od toga, a posebno mi je bitno bilo da se Momina majka složi s tim da se priča objavi, govori Marijana Kranjec.
Priča o Momi, Bjelovaru i "Birtiji"
Brojni likovi koji se pojavljuju u filmu svjedoče da je Momčilo Vukašinović bio poseban mladić, koji je volio ljude, volio pomagati, a pritom nikada nije sebe stavljao u fokus. Stoga i ne čudi da ovaj film s jedne strane govori o tom mladom čovjeku, a s druge strane paralelno je priča o Bjelovaru iz tog vremena, o jednog generaciji kojoj je rat uništio bezbrižno djetinjstvo, ali i priča o kultnom Caffe baru Zagreb, popularnoj "birtiji Zagreb".
- I sama sam izlazila tamo, poznavala sam i susretala se s Momom, iako se nismo intenzivno družili. Budući da sam ipak nešto mlađa, više sam bila u svojstvu promatrača sa strane. Međutim, nemoguće je raditi priču o Momi, a ne spomenuti generaciju koja se okupljala u "Birtiji" i tamo čitala, slušala glazbu, organizirala koncerte, slikala, fotografirala. Birtija je bilo mjesto naše mladosti, a Momo je bio osoba koja je doista bila posebna. Bio je netko tko se isticao na neki svoj specifični način, zaključila je autorica filma Marijana Kranjec.
Momina velika ljubav bilo je i pisanje, a zahvaljujući njegovim prijateljima veliki dio tih priča je i ukoričen. O toj, ali i mnogim drugim temama, kao i anegdotama cijele jedne generacije govori se u filmu, čiju premijeru pogledajte u petak, 28. listopada u bjelovarskom KMC-u s početkom u 18 sati. Ulaz je besplatan. Za kraj recimo i to da su uz već spomenutu autoricu, za film zaslužni i snimatelj Igor Tukša te montažer Miljenko Baričević.