Foto: Hrvatska enciklopedija, KUC "Mto Lovrak"

Foto: Hrvatska enciklopedija, KUC "Mto Lovrak"

''Slušaj knjigu – riječ po rič''

Kulturni centar iz Velikog Grđevca sprema putujuću izložbu o Mati Lovraku: "Idemo u BiH"

Kroz projekt je predviđena nabava brojača posjetitelja, mobilnog projektora, oprema za studio radija, informatička oprema, edukacija pripreme i provedbe EU projekata, te studijska putovanja partnera

''Slušaj knjigu – riječ po rič'' projekt Kulturnog centra ''Mato Lovrak'' iz Velikog Grđevca jedan od 78 odobrenih projekata u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2025. godinu.

- Tijekom ovogodišnjeg javnog poziva zaprimljeno je 330 projektnih prijedloga, uz ukupno potraživani iznos od 24 milijuna eura. Povjerenstvo za odabir projektnih prijedloga donijelo je odluku o financiranju 78 projektnih prijedloga u ukupnom iznosu od 4,12 milijuna eura. Od toga se 64 projekta ukupne vrijednosti 1,97 milijuna eura odnose se na Prioritet 1. Prekogranično umrežavanje i jačanje kapaciteta, a 14 projekata ukupne vrijednosti 2,15 milijuna eura na Prioritet 2. Investicijski projekti – iznio je na svečanoj dodjeli ugovora o sufinanciranju u Travniku državni tajnik ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije Domagoj Mikulić.

Značajna sredstva

Ugovor o sufinanciranju projekta ''Slušaj knjigu – riječ po rič'' ukupne vrijednosti 57.433,24 eura uručen je ravnateljici Kulturnog centra ''Mato Lovrak'' Zvjezdani Galkowski i predstavnici partnera u projektu udruge Sretna škola iz Širokog Brijega Mari Bošnjak, koje su na sličnom projektu surađivale i prošle godine.

Ugovori su dodijeljeni na svečanosti u Travniku/Foto: KUC Mato Lovrak

Ugovori su dodijeljeni na svečanosti u Travniku/Foto: KUC Mato Lovrak

Novim projektom povećat će se dostupnost i očuvanje kulturne i književne baštine kroz razvoj inovativnih formata te unaprijediti prekogranična suradnja između Hrvatske i Bosne i Hercegovine u području kulture i obrazovanja. Projekt će unaprijediti svijest o važnosti književnosti i kulture kao alata za očuvanje identiteta i povezivanje zajednica.

- Kroz razvoj inovativnih kulturnih sadržaja, poput pokretne izložbe o Mati Lovraku i audio-knjige s poezijom Antuna Branka Šimića, projekt će pridonijeti očuvanju tradicije i potaknuti kreativno uključivanje ciljane skupine – kulturnih i obrazovnih djelatnika – u širenje književne baštine – kažu nositelji projekta.

Prijenos znanja

Nadalje, projekt će omogućiti nastavak uspješne suradnje između partnera, osiguravajući prijenos znanja, razvoj kapaciteta i stvaranje trajnih resursa za promociju književnosti i kulture. Ove aktivnosti izravno će pridonijeti boljem razumijevanju i očuvanju jezičnog i kulturnog identiteta područja provedbe projekta, čime se podržava međunarodna suradnja i inkluzija u području obrazovanja i kulture.

- Projekt odgovara na suvremene izazove kao što su smanjen interes za književnost, otežan pristup kulturnim sadržajima za osobe s posebnim potrebama te potreba za očuvanjem baštine u digitalnom dobu. Kroz suradnju partnera, uspostavljanje inovativnih kulturnih formata i angažman lokalnih zajednica, projekt će ojačati kulturnu povezanost i osigurati održiv doprinos očuvanju književne baštine za buduće generacije – kaže Zvjezdana Galkowski.

Foto: KUC Mato Lovrak

Foto: KUC Mato Lovrak

Nabava opreme

Aktivnost Kulturnog centra ''Mato Lovrak'' bit će izrada pokretne izložbe o Mati Lovraku koja će prvo predstavljanje i gostovanje imati u listopadu ove godine u rodnoj kući Antuna  Branka  Šimića u mjestu Drinovci u Općini Grude. Partneri, Udruga Sretna škola, snimit će pak audio zbirku A. B. Šimića koja će biti javnosti biti predstavljena u knjižnicama u Bjelovaru i Grubišnom Polju. 

Foto: KUC Mato Lovrak

Foto: KUC Mato Lovrak

Kroz projekt je predviđena nabava brojača posjetitelja, mobilnog projektora, oprema za studio radija, informatička oprema, edukacija pripreme i provedbe EU projekata, te studijska putovanja partnera.  

Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku TikToku!