Fotografija: Gradonačelnik Dinko Pirak kaže da će Grad kao osnivač vrtića i partner u projektu financirati sve troškove nastale u prijelaznom razdoblju/Foto: Grad Čazma
Galerija
Gradonačelnik Dinko Pirak kaže da će Grad kao osnivač vrtića i partner u projektu financirati sve troškove nastale u prijelaznom razdoblju/Foto: Grad Čazma

Dok se ne odobri nastavak projekta produljenog boravka u vrtiću, Grad Čazma pokriva sve troškove

U okviru prošlog projekta, u vrtiću su dodatno zaposlene, pedagoginja, logopetkinja, psihologinja te kuharica i spremačica, a nabavljena je i dodatna oprema te su uvedena dva nova programa



Čazmanski dječji vrtić i Grad Čazma prijavili su nastavak projekta rada vrtića u poslijepodnevnim i večernjim satima. Poučeni dobrim iskustvom u provedbi prvog projekta „Za čazmanske mališane zajedno“ koji je započeo u rujnu 2018. godine i trajao 30 mjeseci, javila se potreba za nastavkom aktivnosti usluga iz prvog projekta - produženog boravka i stručnih suradnika. Sve troškove u prijelaznom razdoblju podmiruje Grad Čazma. 

- Grad kao osnivač dječjeg vrtića i partner u projektu financirat će sve troškove nastale u prijelaznom razdoblju, odnosno do odobrenja novog projekta. Također, i dalje ćemo izdvajati novac iz Proračuna za funkcioniranje i kvalitetan rad dječjeg vrtića, kojeg smo, spomenimo i to, lani dogradili i potpuno zanovili - poručio je gradonačelnik Čazme, Dinko Pirak.

Vrijednost projekta

Prijava nastavka projekta podnesena je na natječaj "Nastavak unapređenja usluga za djecu u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja" koji se financira iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova. Vrijednost projekta je više od 3.5 milijuna kuna, a trajat će 20 mjeseci, od 11. mjeseca ove do kraja lipnja 2023. godine. Projekt je pripremila i prijavila Razvojna agencija Čazma, a financiran je iz Europskog socijalnog fonda.

Dinko Pirak, gradonačelnik Čazme/Foto: MojPortal.hr
Dinko Pirak, gradonačelnik Čazme/Foto: MojPortal.hr

U okviru projekta, u vrtiću su dodatno zaposlene tri odgojiteljice na puno radno vrijeme, pedagoginja, logopetkinja, psihologinja te kuharica i spremačica. Nabavljena je i dodatna oprema temeljem koje su uvedena dva dodatna programa za djecu – sportski i dramski.

Glavni cilj projekta ostaje isti: rad vrtića do 21:30 sati za 40-ero djece te zapošljavanje odgojitelja i stručnih suradnika te pomoćnog osoblja sljedećih 20 mjeseci. Po novom projektu planirano je zapošljavanje dvoje odgojitelja, troje stručnih suradnika (pedagog, psiholog, rehabilitator), jednog stručnog radnika (logoped) i troje ostalih djelatnika (kuharica, spremačica i zdravstveni voditelj).

Senzorna integracija

- Stručni suradnici su se pokazali izuzetno korisnim za rad vrtića, poboljšala se kvaliteta rada vrtića, a samim tim i napredak djece koja će po dolasku u školu biti spremnija, a nastavkom projekta zadržat će se kontinuitet razvijene usluge. Također, što je jednako važno, omogućujemo nova zapošljavanja i doprinosimo gospodarskom rastu i razvoju područja - napominje Dinko Pirak.

Pohađanjem radionica i stručnim usavršavanjima još će se poboljšati kvaliteta usluge te će educirani odgojitelji pružati podršku i roditeljima, a sve u cilju pravilnog odgoja djece. Nabavljena oprema za potrebe senzorne integracije i logopedskih tretmana omogućit će da djeca od najranije dobi dobiju potrebnu skrb u rješavanju govornih i slušnih problema te ostalih poteškoća u razvoju.

Korištenje opreme za rehabilitaciju bit će moguće i po završetku projekta, što je vrlo značajno za djecu. Oprema za dodatni program za darovitu djecu i Montessori program također će omogućiti daljnju provedbu programa i nakon završetka projekta za svu djecu koja pohađaju vrtić.

Čak 60 obitelji koristilo je mogućnost popodnevnog boravka djeteta u vrtiću, a 50-ak djece koristilo je usluge logopeda.