Fotografija: Profesor Ugur Sahin smatra da će ova zima još biti teška jer cjepivo neće imati velik učinak na broj novozaraženih
Profesor Ugur Sahin smatra da će ova zima još biti teška jer cjepivo neće imati velik učinak na broj novozaraženih

"Učinak cjepiva znatnijeće se osjetiti tek na ljeto"

Ključne nuspojave koje su znanstvenici dosad zamijetili su tek blaga do umjerena bol na mjestu ubrizgavanja cjepiva, koja je trajala nekoliko dana, a neki su dobrovoljci dobili blagu do umjerenu temperaturu, koja je također trajala kratko



Profesor Ugur Sahin, jedan od tvoraca novog cjepiva protiv covida-19 i suosnivač tvrtke BioNTech, izjavio je za BBC da će se učinak cjepiva znatnije osjetiti tijekom predstojećeg ljeta, a život bi nam se trebao normalizirati do sljedeće zime.

Podsjetimo, tvrtke BioNTech i Pfizer prošli su tjedan objavile kako su preliminarne analize pokazale kako je njihovo cjepivo učinkovito u 90 posto slučajeva, ukoliko može spriječiti da se razviju simptomi covida-19, a u njihovim testiranjima sudjelovalo je oko 43.000 dobrovoljaca. 

Profesor Sahin je uvjeren da će cjepivo smanjiti prijenos virusa među ljudima te da će spriječiti razvoj simptoma kod osoba koje se cijepe. Dodao je kako je moguće i da cjepivo prepolovi transmisiju virusa, što bi bilo od velikog značaja. 

"Vrlo sam siguran u to da će se prijenos virusa među ljudima smanjiti zahvaljujući tako visoko učinkovitom cjepivu, možda ne za 90 posto, nego možda za 50 posto, no pritom ne smijemo zaboraviti da bi čak i takav postotak mogao rezultirati dramatičnim smanjenjem daljnjeg širenja pandemije," rekao je i dodao kako smatra da će ova zima još biti teška jer cjepivo neće imati velik učinak na broj novozaraženih.

Prof. Sahin smatra da će za ponovnu normalizaciju života ipak trebati više vremena, ako se stvari i dalje budu dobro razvijale, cjepivo bi se trebalo početi distribuirati ​​krajem ove, ili početkom sljedeće godine.

- Cilj nam je da se do travnja iduće godine širom svijeta isporuči više od 300 milijuna doza cjepiva, što bi, istaknuo je, tek trebalo predstavljati početak većeg učinka cjepiva na širenje pandemije, rekao je za BBC i pojasnio kako će se veća delotvornost cijepljenja osjetiti nešto kasnije.

- Ljeto će nam u tomu pomoći, jer se stopa zaraze ljeti smanjuje, a nama je iznimno važno da uspijemo realizirati visoku stopu procijepljenosti do, odnosno prije jeseni i zime iduće godine, kaže i dodaje kako još nije poznato koliko će trajati imunitet osobe nakon što dobije i drugu dozu cjepiva.

Na upit novinara je li cjepivo jednako učinkovito za stariju populaciju, kao za mlađu, kazao je da će precizniji odgovor moći dati u iduća tri tjedna.  

Ključne nuspojave koje su znanstvenici dosad zamijetili su tek blaga do umjerena bol na mjestu ubrizgavanja cjepiva, koja je trajala nekoliko dana, a neki su dobrovoljci dobili blagu do umjerenu temperaturu, koja je također trajala kratko. Cjepivo koje je razvio prof. Sahin u suradnji sa suprugom jedno je od 11 koja su trenutačno u završnoj fazi ispitivanja.