

Foto: Danijel Soldo/CROPIX







Totalni vodič kroz novi vojni rok: Za 2 mjeseca obuke ročnici će dobiti 2200 € i to nije sve...
Plan je obuhvatiti do pet naraštaja godišnje, što čini oko 4000 ročnika godišnje, a služenje vojnog roka upisivat će se u radni staž, a tko ga odbije može dobiti i visoku kaznu
Vlada Republike Hrvatske uputila je u Hrvatski sabor prijedloge izmjena Zakona o obrani te Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske, čime se ponovno uvodi obvezno temeljno vojno osposobljavanje.
Ova odluka, donesena uslijed značajno promijenjenih globalnih sigurnosnih okolnosti, stupa na snagu od siječnja 2026. godine.
- Smatramo da su ovi dokumenti itekako potrebni s obzirom na bitno promijenjene globalne sigurnosne okolnosti. Hrvatska od 2008. ima suspendiranu odluku o služenju vojnog roka, na ovaj način, s dobro kalibriranim i prilagođenim temeljnim vojnim osposobljavanjem, stvaramo preduvjete da mlade generacije steknu vještine koje 17 ili 18 generacija nije steklo, čime jačamo snagu Hrvatske vojske - izjavio je premijer Andrej Plenković.
Detalji obveznog vojnog osposobljavanja
Trajanje i upućivanje: Temeljno vojno osposobljavanje, poznato kao vojni rok, trajat će dva mjeseca. Državljani Republike Hrvatske upisuju se u vojnu evidenciju s navršenih 18 godina, a na obuku će biti upućeni u kalendarskoj godini u kojoj navršavaju 19 godina. Iznimno, mogu biti upućeni i novaci u dobi od 19 do 30 godina.
Postupak pozivanja i sankcije: Nakon primitka poziva za služenje vojnog roka, novaci se upućuju na zdravstveni pregled radi utvrđivanja sposobnosti za vojnu službu. U slučaju neodazivanja na poziv, predviđaju se novčane kazne u rasponu od 250 do 1320 eura, uz nalog policiji za dovođenje.
Žene: Žene ne podliježu novačkoj obvezi, no imaju mogućnost dragovoljnog pohađanja temeljnog vojnog osposobljavanja, što je jedan od preduvjeta za prijem u djelatnu vojnu službu i služenje u pričuvnom sastavu.
Financijske naknade i uvjeti služenja
Vojni ročnici: Dvomjesečna obuka provodit će se na tri lokacije: u vojarnama Knin, Slunj i Požega. Plan je obuhvatiti do pet naraštaja godišnje, što čini oko 4000 ročnika godišnje. Ročnici će tijekom vojne obuke primati neto naknadu od 1100 eura mjesečno, uz pokrivene troškove prehrane, prijevoza i dopusta. Služenje vojnog roka upisuje se u radni staž, a zaposlenim ročnicima prava iz radnog odnosa miruju te im nije moguće otkazati ugovor o radu zbog služenja. Nezaposleni ročnici koji uspješno završe obuku imat će prednost pri zapošljavanju u tijelima državne uprave te jedinicama lokalne i područne samouprave, pod jednakim uvjetima s ostalim kandidatima.
Priziv savjesti i civilna služba: Osobe koje se pozovu na priziv savjesti služit će civilnu obuku kroz dva modela:
a) Civilna zaštita MUP-a: Trajanje tri mjeseca, neprekidno, svaki dan. Procijenjena naknada iznosi oko 250 eura mjesečno, uz plaćen smještaj, prehranu te radnu i zaštitnu odjeću.
b) Lokalne jedinice (mjesto prebivališta): Trajanje četiri mjeseca, pet radnih dana po osam sati, na poslovima protupožarne i civilne zaštite, uređenja okoliša, komunalnog gospodarstva i održavanja javnih cesta. Civilni ročnici u ovom modelu ostvarivat će naknadu u vidu plaćenog prijevoza.
Oba modela civilne službe osiguravaju pravo na zdravstvenu zaštitu, obvezno zdravstveno osiguranje te prava u slučaju stradanja, oboljenja ili pogoršanja bolesti.
Odgode i izuzeća
Obuka, bilo vojna ili civilna, može se odgoditi do 29. godine života u sljedećim slučajevima:
Studiranje: Do završetka studija.
Sportaši: Za jednu godinu, radi sudjelovanja na svjetskim i europskim prvenstvima, također najkasnije do navršenih 29 godina.
Zakon također propisuje mogućnost odgode u specifičnim situacijama, definira uvjete oslobođenja od služenja te uvjete nepozivanja u službu, kao i uvjete odbijanja zahtjeva za civilnim služenjem.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!



