Foto: Vanja Arefijev

Foto: Vanja Arefijev

besplatni projekt

Sve o hitnoj helikopterskoj pomoći: "Zovemo ih i kada su timovi slobodni, tako spašavamo živote"

"Nije istina da nije bilo vozača hitne, nego je bila „hitnoća“ na ginekologiji. Ženu se hitno vozilo za Zagreb. Pa vozač nije mogao biti u isto to vrijeme u intervenciji kod srčanog udara", pojašnjava dr. Plevnik Žaja

BJELOVAR – Prije četiri dana 19. svibnja, helikopter hitne pomoći poletio je iz Bjelovara za Zagreb hitno prevozeći pacijenta koji je imao srčani udar.

Budući da su ovakvi slučajevi u posljednje vrijeme učestali, provjerili smo kakva je točno procedura. Odnosno, koja stanja zahtijevaju ovakvu vrstu hitnog prijevoza u zagrebačku kliniku s kojim bjelovarska bolnica „Dr. Anđelko Višić“ ima suradnju. Zanimalo nas je i je li poziv za helikopterskim prijevozom opravdan isključivo ako tim hitne pomoći nije dostupan.

Foto: Slavica Trgovac Martan

Foto: Slavica Trgovac Martan

O svemu je više kazala dr. Iva Plevnik Žaja, nova šefica Zavoda za hitnu medicinu Bjelovarsko-bilogorske županije, koju je Upravno vijeće te ustanove nedavno jednoglasno imenovalo vršiteljicom dužnosti ravnateljice.

Hitno u klinike

- Ukoliko ljudi maju neki zdravstveni problem, oni zovu broj 112 ili 194. Kada naš dispečer primi poziv, pita vas o svemu važnom te šalje tim na vašu kućnu adresu. Ako je potrebna reanimacija, točno će vam telefonom pojasniti kako joj pristupiti dok tim dolazi na intervenciju. Kada tim stigne, vidi je li pacijent za hitni prijem u bolnicu ili će mi dati terapiju.. No, postoje hitna stanja kao što je infarkt srca, tzv. STEMI kod kojeg se jedna ili više krvnih žila u srcu potpuno začepila. To vidite na EKG-u. Takav pacijent treba što je hitnije moguće doći na kliniku. Znači, nije dovoljno doći u bjelovarsku bolnicu, nego baš mora ići u Zagreb, pojašnjava dr. Plevnik Žaja.

Foto: Željko Šmidt

Foto: Željko Šmidt

Foto: Željko Šmidt

Foto: Željko Šmidt

Naime, u tom slučaju pacijent treba hitnu koronarografiju, tj. odčepljenje krvne žile i postavljanje stentova.

- Kada nismo imali mogućnost pozvati helikopter, pacijent koji ima STEMI, makar bio iz nekog udaljenog mjesta u BBŽ-u, vozio se najprije u Bjelovar. U bolnici ga je pregledao liječnik na hitnom prijemu, doslovno, odmah, prvu sekundu čim je ušao, snimao se EKG, zvao se internist te se potom dogovarao prijevoz za Zagreb. Sve je to znalo potrajati vremenski. Slična stvar je i kod moždanog udara. A zbog kasnijeg ishoda liječenja, važno je što prije djelovati, pojašnjava naša sugovornica i dodaje kako je helikopterska hitna služba trenutno financirana od Europske unije.

Protokol kod zvanja

- Imamo dostupne helikoptere u cijeloj državi. Nekoliko je baza na nivou države. Konkretno, nama najbliža baza je u Velikoj Gorici. Dobili smo točne naputke kako postupati i rečeno nam je da ih koristimo kada god nam oni zatrebaju, odnosno, kada god postoji takva zdravstvena situacija kod pacijenta. Na kraju krajeva, potrebno je i opravdati njihovu dostupnost, ističe doktorica i nastavlja.

- Spomenula sam da smo prije kod slučaja srčanog udara najprije išli u bjelovarsku bolnicu. No, sada to više ne moramo. Ukoliko netko ima infarkt srca u Čazmi, liječnik na terenu kontaktira KB Dubrava. Jer Dubrava je bolnica gdje helikopter može sletjeti. I pacijent se odmah tamo odvozi. U helikopteru se nalazi educirani tim, koji u Čazmi preuzimaju pacijenta od našeg tima i prevoze ga u Dubravu. Slična stvar je za sva ostala hitna stanja, pojašnjava doktorica Plevnik Žaja i naglašava da oni u svakom kutku BBŽ-a mogu pozvati helikopter ukoliko će on ubrzati prijevoz pacijenta s hitnim stanjem u kliniku, ukoliko se radi o vitalno ugroženom pacijentu, ili je pak riječ o teškoj prometnoj nesreći, s višestrukim ozljedama, ozljedom glave i sličnim stanjima.

Foto: Vanja Arefijev

Foto: Vanja Arefijev

Foto: Vanja Arefijev

Foto: Vanja Arefijev

Pojašnjava ujedno i što se dogodilo posljednjih nekoliko puta kada je u Bjelovar sletio helikopter hitne pomoći.

Uskoro novi tim

- Ono što se događalo u posljednje vrijeme, jest da je pacijent u bjelovarsku bolnicu došao hodajući ili s nekim timom iz Bjelovara, utvrdilo se da ima infarkt srca u bolnici. A ujedno su se dogodile dvije „hitnoće“ u isto vrijeme, ili čak tri. hitnoće u isto vrijeme. Nije istina da prije nekoliko dana nije bilo vozača hitne, nego je bila „hitnoća“ na ginekologiji. Žena koja je na tom odjelu ležala imala je hitno stanje i moralo ju se hitno prevesti za Zagreb. Vozač je žurno bio pozvan od strane liječnika te nije mogao biti u isto to vrijeme u intervenciji kod srčanog udara, pojašnjava nam Plevnik Žaja.

- Kada se dogodi da nema tima, tada bolnica javi nama, te mi zovemo helikopter, ističe doktorica i otkriva kako bi kroz koji dan trebao biti oformljen još jedan tim za hitni medicinski prijevoz.

- Trenutno pokušavamo posložiti raspored, radimo na organizaciji svega, da budemo pokriveni u svakom segmentu. No, i dalje smo slobodni pozvati hitnu helikoptersku pomoć koja nam je dostupna. Fantastična je stvar što imamo helikopter, on spašava hrpu stvari, pogotovo na udaljenim terenima, zaključuje naša sugovrnica.

Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!