FOTO: PU Bjelovarsko-bilogorska

Psebno su ponosni bili branitelji koji su danas stajali pored vozila koje ih je nekada štitilo/FOTO: PU Bjelovarsko-bilogorska

NIJEMI SVJEDOK RATNE STVARNOSTI

Oklopno srce “Omege” vraća se u Pakrac: "Opet će biti s ljudima koje je nekada čuvalo..."

Borbeno oklopno vozilo (BOV) iz 1991. godine predano je Klubu ratničkih vještina „Bujinkan Seishin Dojo“ Pakrac kao trajni eksponat Muzeja vojne i ratne povijesti

U dvorištu Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske danas je održan događaj koji je za mnoge bio ispunjen emocijama, sjećanjima i ponosom, izvijestili su iz ove policijske uprave.

Naime, temeljem odluke potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića, a na prijedlog načelnika PU bjelovarsko-bilogorske i ratnog zapovjednika Antiterorističke jedinice Lučko Jakoba Bukvića te zapovjednika Interventne jedinice policije i sudionika Domovinskog rata Ivice Ćurića, borbeno oklopno vozilo (BOV) iz 1991. godine predano je Klubu ratničkih vještina „Bujinkan Seishin Dojo“ Pakrac kao trajni eksponat Muzeja vojne i ratne povijesti.

Simbol borbe

- Ovo vozilo nosi dušu jednog vremena, dušu rata, otpora agresoru i velike žrtve - poručuju iz PU bjelovarsko-bilogorske.

Od kolovoza 1991. godine pa sve do Sarajevskog primirja 2. siječnja 1992., ovaj BOV bio je ponos i snaga Specijalne jedinice policije „Omege“, najelitnije postrojbe PU bjelovarsko-bilogorske. Bio je simbol borbe, obrane i opstanka na pakračkom području - mjestu koje je među prvima osjetilo težinu i brutalnost velikosrpske agresije.

FOTO: PU Bjelovarsko-bilogorska

FOTO: PU Bjelovarsko-bilogorska

- U vrijeme kad je Pakrac bio pod opsadom, kada su gorjele kuće i umirala djeca, kada se nije znalo hoće li svanuti novi dan - ovo oklopno vozilo bilo je štit i nada. Nosilo je ljude u borbu, izvlačilo ranjene, probijalo opsadne linije i štitilo civile. Za mnoge je upravo taj BOV bio granica između života i smrti. U njegovoj posadi bila su osmorica hrabrih branitelja pripadnika Specijalne jedinice policije "Omege" od kojim petorice domaćih s pakračkog područja. Njihova imena možda nisu zapisana u knjigama, ali su trajno upisana u pamćenje svojih suboraca i stanovnika tih krajeva. Biti dio tog vremena, stajati u redovima hrvatskih branitelja, bila je čast i privilegija - ona koja se ne nosi na reveru, već duboko u srcu - kažu u PU bjelovarsko-bilogorskoj.

FOTO: PU Bjelovarsko-bilogorska

FOTO: PU Bjelovarsko-bilogorska

Današnje vraćanje BOV-a Pakracu ima simboliku koja nadilazi samu povijest. To je čin dubokog poštovanja prema onima koji su branili svaki pedalj ove zemlje, ali i poruka budućim generacijama. U muzeju će stajati kao nijemi svjedok ratne stvarnosti, ali i kao gromoglasna poruka: sloboda nije dana, ona je izborena, plaćena krvlju i životima onih najhrabrijih.

FOTO: PU Bjelovarsko-bilogorska

FOTO: PU Bjelovarsko-bilogorska

Posebno su ponosni bili branitelji koji su danas stajali pored vozila koje ih je nekada štitilo. Gledajući ga sada, u miru i tišini muzeja, mnogi su proživjeli trenutke koje su pokušali zaboraviti, ali nikada nisu uspjeli. Suze u očima, stisnute šake i pogledi u daljinu - to su slike koje su danas obilježile dvorište policijske uprave kada je vozilo napuštalo.

Ponos, bol i sjećanje

- U svakom varu na tom vozilu, u svakoj ogrebotini, metku i udaru granate - nalazi se povijest. Povijest koju nismo birali, ali koju smo dostojanstveno nosili. U vremenu kad se zaborav lako širi, ovakvi trenutci podsjećaju na cijenu naše slobode. A ta cijena nije bila mala. Bila je plaćena krvlju, hrabrošću, žrtvom i ljubavlju prema domovini. Danas, borbeno oklopno vozilo ponovno je stiglo među svoje. Među ljude koje je nekada čuvalo, i koji ga danas čuvaju - kao svetinju, kao relikviju slobode - dodaju u PU bjelovarsko-bilogorskoj napominjući kako ovo vozilo neće biti samo eksponat, već podsjetnik da je Hrvatska iznikla iz hrabrosti svojih sinova i kćeri - i da je naša dužnost da to nikada ne zaboravimo.

Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!