Načelnik Općine Dežanovac Josip Stjepanović/Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr

Načelnik Općine Dežanovac Josip Stjepanović/Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr

Lokalni Izbori

Josip Stjepanović: "Evo što smo sve dosad napravili za Dežanovac, a u pripremi su i novi projekti..."

"Fokus nam je bio na razvoju osnovne infrastrukture i komunalnog standarda, a uspješno smo proveli brojne projekte koji su bitno poboljšali kvalitetu života svih naših mještana", kaže Stjepanović

Gospodine Stjepanoviću, što biste izdvojili kao najvažnije projekte koje ste realizirali tijekom Vaših dosadašnjih mandata na čelu Općine Dežanovac?

- Nalazimo se pri kraju mog trećeg uzastopnog mandata, a u tom razdoblju ostvarili smo zaista mnogo. Fokus nam je bio na razvoju osnovne infrastrukture i komunalnog standarda, a uspješno smo proveli brojne projekte koji su bitno poboljšali kvalitetu života svih naših mještana. Na samom početku zatekli smo mnoge stvari nedovršene ili zapuštene. Sustavno smo krenuli rješavati osnovne potrebe – izgradili smo i modernizirali sustave odvodnje i vodovoda, rekonstruirali javnu rasvjetu zamjenom dotrajalih svjetiljki s energetski učinkovitom LED rasvjetom, što je donijelo velike uštede i povećalo sigurnost.

Što ste još napravili vezano uz infrastrukturu?

- Također smo izgradili osam kilometara pješačkih staza, s jasnom namjerom da svako naselje, u skladu s mogućnostima, dobije bolju prometnu infrastrukturu za pješake. Paralelno s time, izgradili smo deset novih mrtvačnica. Neki možda neće to doživjeti kao prioritet, ali smatram da je dostojanstven ispraćaj pokojnika i odgovarajući prostor za to važan dio brige o zajednici. Svi društveni domovi u općini prošli su temeljitu obnovu. Postavili smo grijanje, kuhinje, uredili unutrašnjost, a preostala su još dva doma – u Trojeglavi i Goveđem Polju – na kojima ćemo mijenjati krovišta. Za te projekte već imamo osigurana sredstva. U Trojeglavi smo također osigurali sredstva za dječje igralište, koje će se graditi u dvorištu škole. U Ivanovu Polju uskoro započinje obnova vatrogasnog doma, za što smo kroz LAG osigurali 90 tisuća eura bespovratnih sredstava, dok će preostali dio od 30 tisuća eura financirati Općina. Dom će imati novo krovište, fasadu, uređeno spremište i sanitarnu infrastrukturu. Neki možda misle da je to jednostavno, ali puno je tu posla, dosta se vremena izgubi na papirologijama...

U četvrtoj fazi izgradnje nogostupa napravit će se još nešto malo više od 1000 metara asfaltirane pješačke staze/Foto: Nikica Puhalo

"Napravili smo 8 kilometara pješačkih staza", kaže Stjepanović/Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr

Možete li nam pojasniti?

- Puno smo morali raditi na rješavanju imovinsko-pravnih odnosa, osobito kad je riječ o sportskim i društvenim objektima koji su ostali neregulirani još iz doba agrarne reforme. Trenutno vodimo postupke za uređenje vlasništva nad sportskim terenima i domovima u više naselja – primjerice u Dežanovcu i Gornjim Sređanima. Ti postupci uključuju državu i DORH, što znači da su zahtjevni i dugotrajni, ali nužni za budući razvoj. Najveći izazovi gotovo uvijek leže u imovinsko-pravnim odnosima i dugotrajnoj administraciji. Mnoge stvari izgledaju jednostavne na papiru – kao, na primjer, izgradnja nogostupa – ali kad se krene u realizaciju, naiđete na privatna zemljišta, ograde, instalacije koje treba izmjestiti, neriješene vlasničke odnose, i slično. Sve to zahtijeva papirologiju, dozvole, suglasnosti, što može potrajati mjesecima, pa i godinama. Još jedan primjer su autobusne nadstrešnice, što sad neki konkurenti spominju, a ne znaju o čemu pričaju. Naime, mi ne možemo graditi na zemljištu koje je u vlasništvu Hrvatskih cesta ili Županije bez posebne suglasnosti. To dodatno usporava, ali i poskupljuje realizaciju. Nažalost, u političkoj kampanji se često olako iznose tvrdnje da se nešto moglo napraviti "brže" ili "jeftinije", bez uvida u stvarnu složenost postupaka.

Načelnik Općine Dežanovac Josip Stjepanović/Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr

Načelnik Općine Dežanovac Josip Stjepanović/Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr

Kad smo kod infrastrukture, što je s cestama?

- Asfaltirli smo tri prometnice i to kroz naselje Drlež, cestu Trojeglava – Golubinjak i Kaštel Dežanovački.

Imate li nešto što biste posebno istaknuli?

- Moram istaknuti i projekt izgradnje dječjeg vrtića. To je nešto o čemu se govorilo više od 30 godina, ali nitko nije napravio konkretne korake – dok nismo mi. Projekt je bio vrijedan oko 5 milijuna kuna, uz dodatna ulaganja iz vlastitih sredstava, jer smo morali urediti i pristupnu cestu i rasvjetu koje nisu bile uključene u početni troškovnik. Danas je to moderan i funkcionalan vrtić na korist našim najmlađima.

Pročelje vrtića u Dežanovcu/Foto: Nikica Puhalo

Pročelje vrtića u Dežanovcu/Foto: Nikica Puhalo

Najavili ste i gradnju Doma za starije i nemoćne?

- Da, moram posebno istaknuti izgradnju Doma za starije i nemoćne u Kreštelovcu, koji je bez sumnje najveći i najznačajniji projekt dosad. Vrijednost mu iznosi 6,2 milijuna eura, a objekt će imati 24 sobe s kupaonicama za 48 korisnika, dok će dodatnih 50 starijih osoba svakodnevno moći dolaziti u dnevni boravak, ručati i sudjelovati u raznim aktivnostima. To je projekt koji će promijeniti životne uvjete mnogima u našoj općini.

Foto: Općina Dežanovac

Vizualizacija budućeg Doma za starije i nemoćne u Kreštelovcu/Foto: Općina Dežanovac

Što je s nerazvrstanim cestama na području Općine?

- Proveli smo opsežan proces evidentiranja nerazvrstanih cesta, što je ključno za njihovo asfaltiranje putem fondova Europske unije. Riječ je o cestama koje vode prema Svetinji, Mokrešu, Gornjim Sređanima i drugdje. Sve to su koraci koji prethode konkretnim radovima.

Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr

Foto: Nikica Puhalo/MojPortal.hr

Što su vam prioriteti u sljedećem mandatu, ako dobijete povjerenje građana?

- Ako dobijem povjerenje građana za još jedan mandat, fokusirat ćemo se na dovršetak započetih projekata, ali i pokrenuti nove koji su već u pripremi. U Ivanovu Polju planiramo završiti rekonstrukciju doma, uložiti u dodatne pješačke staze i izgraditi nove dijelove kanalizacije i vodovoda prije nego što krenemo s asfaltiranjem nogostupa u središtu Dežanovca. U pregovorima smo s Požeškom biskupijom oko zemljišta u centru naselja, gdje bismo voljeli urediti javni prostor za različite sadržaje – kulturne, društvene, komunalne. Planiramo i priključke infrastrukture do budućeg doma za starije u Kreštelovcu, kao i spajanje vodovoda i kanalizacije prema Sokolovcu. U više naselja predviđena je obnova domova, uređenje okoliša, izgradnja parkirališta i dječjih igrališta. U Blagorodovcu planiramo asfaltirati put prema katoličkom, pravoslavnom i njemačkom groblju. U Sokolovcu želimo urediti prostor oko doma, zatvoriti kanal ispred doma i riješiti vlasništvo nad zemljištem.

Imate li možda i planove vezane uz turizam, budući da ste u neposrednoj blizini Daruvara?

- Imamo i planove vezane uz zaštitu okoliša i razvoj turizma, poput uređenja šumskih staza i očuvanja kulturne baštine, što planiramo kandidirati na fondove u suradnji s Ministarstvom kulture i vjerskim zajednicama.

Za kraj, što biste poručili građanima?

- U svih ovih dvanaest godina trudili smo se raditi odgovorno, pošteno i temeljito. Nijedan projekt nije bio slučajan – sve smo radili planski, uz maksimalno korištenje europskih i nacionalnih fondova. To zahtijeva znanje, dokumentaciju, strpljenje i upornost. Pozivam sve građane da izađu na izbore i podrže nastavak stabilnog razvoja Općine Dežanovac. Pred nama su još mnogi izazovi, ali i veliki potencijali. Imamo konkretne planove i znamo kako ih realizirati – sve što trebamo je povjerenje naših ljudi.

Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!